Kädet lämpiminä luontokuvauksessa – Kaisa Peltomäki luottaa Nevercoldiin

Luontokuvaaja ja Finnaturen toimitusjohtaja Kaisa Peltomäki on tottunut viettämään pitkiä aikoja ulkona kaikissa sääolosuhteissa – niin Oulun seudun piilokojuissa kuin Pohjois-Norjan ja Japanin hyytävissä merituulissakin. Hän tietää, että hyvä varustautuminen on avain onnistuneisiin kuviin.

“Kuvatessa pitää pystyä olemaan pitkään paikallaan. Jos palelee, keskittyminen herpaantuu, eikä täydellistä otosta välttämättä synny ollenkaan”, Peltomäki sanoo.

Haaste kylmässä: miten pitää sormet lämpiminä?

Kaisa kertoo kärsivänsä helposti kylmistä käsistä ja jaloista. Aiemmin hän kokeili erilaisia hanskoja ja lämmittimiä, mutta mikään ei tarjonnut täydellistä ratkaisua.

“Useimmissa käsineissä lämpöelementti ei ulotu sormiin saakka ja kuvaajalle juuri sormien lämpimänä pitäminen on tärkeää.”

Ontario-hanskat ratkaisivat ongelman

Ratkaisu löytyi elektronisista NEVERCOLD Ontario-lämpöhanskoista, joissa lämmityselementit kiertävät sormien välissä. “Se tekee niistä ihan ylivoimaiset! Kädet pysyvät lämpiminä ja voin keskittyä olennaiseen eli kuvaamiseen!”

Hanskojen helppokäyttöisyys, näppärällä painonapilla toimiva lämpötilansäätö ja pitkä akunkesto saavat Kaisalta kiitosta. Lisäakkujen ansiosta käyttöaikaa voi helposti jatkaa pidemmänkin kuvaussession ajalle.

”On ihana tunne, kun voi keskittyä kuvaamiseen, nauttia luonnosta ja olla valmiina toimimaan tilanteissa, joissa otolliset hetket voivat mennä nopeasti ohi.” Esimerkkeinä tällaisista hetkistä Kaisa mainitsee revontulikuvaukset sekä kuningasmerikotkien ja muiden harvinaisten lintujen tarkkailun ja kuvaamisen.

Kotimainen brändi tuo lisäarvoa

NEVERCOLD tuli Kaisalle tutuksi alun perin, kun hän etsi elektronista lämpöliiviä isälleen, jolle halusi löytää helpotusta dialyysihoitojen yhteydessä ilmenevään paleluun. Tuotevertailun jälkeen Kaisa yllättyi positiivisesti huomatessaan, että NEVERCOLD on suomalainen tuotemerkki, jonka taustalla on oululainen yritys. “On todella hienoa, että tällaisia tuotteita löytyy kotimaiselta toimijalta.”

Lämmittimillä lisää mukavuutta ja turvallisuutta

Ontario-käsineiden lisäksi Kaisa näkee suurta hyötyä myös muista NEVERCOLD-tuotteista, kuten lämpöliiveistä ja kertakäyttöisistä käden- ja varpaanlämmittimistä. “Vaikka kerrospukeutuminen olisi kunnossa, vaatteet eivät itsessään tuota lämpöä.”

Kaisa kertoo käden- ja varpaanlämmittimien olevan kätevä turva erityisesti Finnaturen järjestämien luontokuvausmatkojen lämpimistä maista saapuvien asiakkaiden kanssa. Lämmittimet takaavat, että jokainen retken osallistuja pysyy turvallisesti lämpimänä silloinkin, kun pukeutumisohjeistuksesta ja vaatetuksesta huolimatta arktiset olosuhteet yllättävät.

Kuvausmatkoillaan Kaisa yöpyy toisinaan kuvauskojuissa, joissa yöaikaan voi vilu yllättää. Kaisalla onkin hyvä vinkki makuupussissa lämpimänä pysymiseen. ”Villasukkiin sujautetut lämmittimet! Koko kroppa pysyy lämpimänä yön, kun varpaita ei palele.”

Kaisa suosittelee lämpimästi

Kaisa suosittelee NEVERCOLD-tuotteita erityisesti käsien palelemisen kanssa kamppaileville luontokuvaajille mutta myös kaikille ulkoilijoille tai syystä tai toisesta lisälämpöä kaipaaville.

“Jatkossa Ontario-lämpökäsineet kulkevat aina mukana kuvausreissullani. Ne tuovat paitsi lämpöä, myös henkistä turvaa, kun voin luottaa siihen, että jaksan keskittyä ja nauttia kuvaamisesta kaikissa olosuhteissa.”

Tutustu elektronisiin NEVERCOLD Ontario -lämpökäsineisiin ja muihin NEVERCOLD-lämpötuotteisiin täällä !

KUVAAJAT: Ylin kuva Genevieve Galvin, muut kuvat Jari Peltomäki